tok-T.07 » Erbaa Raylı Sistem Düşünüyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tok-T.07 » Erbaa Raylı Sistem Düşünü

Mesaj gönderen Esat » 25 Eki Cum, 2013 06:57

Gerçi Mart ayına kadar çıkacak bu tip haberleri genelde pek dikkate almayı düşünmüyorum, çünkü bir önceki seçimlerde de gördüğümüz üzere belde belediyelerine kadar belediye başkanları raylı sistem vaatleri ile ortaya çıkacaklar buna şüphe yok. Yine de konuya şüphe ile yaklaşmadan teknik tarafından ele almak lazım, en azından ortaya bir proje çıkartılması açısından faydalı görüyorum. Bakalım ilerleyen dönemler bu konuda ortaya ne çıkartır.
Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan önderliğinde oluşturulan heyet Adapazarı ve İstanbul'da raylı sistemin projesi, işleyiş ve işletim sistemleri ile ilgili bir Dizi araştırma ve incelemelerde bulundu. Bunun için Adapazarı'nda özel bir firmaya ve İstanbul Ulaşım AŞ.'ye bir inceleme ve bilgi amaçlı gezi düzenledik. Özellikle İstanbul Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Bizlere vermiş oldukları brifingde maksimum noktada bilgilendirme sağladılar. Erbaa'ya kurmayı düşündüğümüz raylı ulaşım sistemi ile ilgili gerek proje ve gerekse teknik personel anlamında her türlü desteği vereceklerini beyan etmeleri, ne kadar doğru bir yerden başlangıç yaptığımızı göstermektedir" dedi.
http://www.stargundem.com/ajanslar/erba ... 77638.html

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 26 Eki Cmt, 2013 09:42

Gerçi Mart ayına kadar çıkacak bu tip haberleri genelde pek dikkate almayı düşünmüyorum,
Zaten ben Erbaalı olsam "yahu başkan ne yapıyorsun, paramı nereye harcıyorsun, şunun şurası 60 bin nufusumuz var birkaç yeni otobüs al bize yeter de artar" derim :D

Bilemiyorum belki de tüm sorunlar hallomuş bir kentimiz, darısı diğerlerinin başına.

Kemal ÇEVİK

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Eki Cmt, 2013 12:42

:) Katılıyorum Kemal Bey, Erbaalılar yanlış anlamasın ilçeyi, kenti küçümsemek değil bu, gerçekten tüm sorunları halledildi, bir ulaşım planı yapıldı bitti de sıra raylı sistem inşaatına mı geldi? İkinci olarak gerçekten bu işler ilçe belediyelerinin marifeti ile mi olacak, tamam Anadolu kentlerinde ilçeler biraz dağınık iki ilçe arası tramvay yapalım desek daha komik olur belki de ama önce bir banliyö treni ya da bir şehir treni tarzında işletmeye kavuşturulsun kentler, ilçeler birbirine bağlansın. Soruna hep yüzeysel bakıyoruz, hep kendi çevremizdeki kadar bakıyoruz, gördüğüm yer benimdir diyoruz.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 26 Eki Cmt, 2013 14:07

Nüfusu 200.000'e yaklaşan Tuzla Belediyesi'de önceki seçimlerde raylı sistem yapacağız diyordu, fizibilite, etüt çalışmaları vs. başladı filan haberler ana akım medyada bile vardı ama zamanla fosss oldu :) Pahalı işler bunlar, devletin yönetimlere ayırdığı bütçe düşünüldüğünde olmaz yani

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Ara Prş, 2013 08:02

Başkan güzergahı da belirlemiş ve açıklamış, tabi ben yine yeniden sormadan edemiyorum İlçe Belediyelerinin böyle bir yetkisi varmıdır? Yapılıp yapılmaması İl Belediyesi, DPT ve diğer bazı kurumların insiyatifinde olan bir iş için ilçe belediyelerinin proje yaptırması kaynakların doğru kullanımı mıdır? Yani o projeyi yaptıracak para ile o ilçeye başka bir şeyler yapılamaz mı? Ha ilçeler tabii ki isteyebilir, kendi bünyesinde bununla ilgili projede yapabilir ve üst yönetime sunar ama işletme yetkisi veremeyecek sanırım, yani en son bildiğim böyle bir durum vardı, kentlerdeki toplu taşıma merkez belediyelerin sorumluluğunda değil mi? Hakları onlar dağıtmıyor mu? Bu konuda bilgisi olan yokmu yav :) Mesela son moda olarak İstanbul' da bazı ilçe belediyeleri gizli gizli toplu taşımacılık yapıyorlar, kimse bir şey demiyor, para alıyorlar mı bilmiyorum ama yapılan şeyin adı toplu taşımacılıktır bana göre, garip işler.
Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, raylı sistem çalışmalarında güzergahın belirlendiğini ifade ederek, “Birinci güzergah Tepeşehir-Yeni Hastane arası olup uzunluğu yaklaşık 5 kilometredir” dedi.
Kaynak: http://www.haberyurdum.com/erbaa-da-ray ... z2mZrJZGfU

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Ara Prş, 2013 19:46

O kadar yatırım yapacağına körüklü otobüs al işlet, hatta bu hatta metrobüs de ne olacak yani. Bir ara bizim Bursa Karacabey'de de bu tarz haberler çıkmıştı hatta iki hat planlanmıştı yani güzergah hazırdı ama ne oldu fıssss... Seçim yatırımı olarak görüyorum ben bu projeleri. Bugün Kocaeli, Malatya, Diyarbakır gibi büyük kentlerimizde bile raylı sistem yokken nüfusu 60bin ve geliri bu illerin kat ve kat altı olan bir belediye çok fazla yüksekten uçuyor. Ne diyelim iyi uçuşlar...

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön