eu-D.07 » BALO Treni Hedefine Ulaştı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17240
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

eu-D.07 » BALO Treni Hedefine Ulaştı

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Cum, 2013 13:28

Geçtiğimiz haftalarda basında kendisine yer bulan BALO treni yolculuğunu tamamladı. Konuyu bilmeyenler için bir de trende balo düzenlenmesi eksikti denilebilecek enteresan kısaltması ile bu uygulamanın daha verimli ve kalıcı bir şekilde yürütülmesini bekliyorum.

BALO yani Büyük Anadolu Lojistik Organizasyon A.Ş. treni anadoluda üretilen malların Avrupa pazarına hızlı bir şekilde ulaştırılabilmesi için TOBB önderliğinde çeşitli borsalar, sanayi odaları, sanayi bölgeleri ve çeşitli kuruluşların katılımı ile ortaya çıkmış bir organizasyon. Bu organizasyonun ilk treni de 4 gün gibi rekor bir sürede Almanya' nın Münih kentine vardı.

Son yıllarda özellikle Avrupa transit trafiğinin önemli noktalarından olan Avusturya karayolu taşımacılığını zorlaştırmaya başladı, uzun bekleme süreleri ve ödemeler nedeni ile karayolu taşıyıcılarının pek çok şikayeti var, buna karşılık Avusturya' nın gayri resmi cevabı ve beklentisi yüklerin demiryolu ile ülkesinden geçirilmesi idi. Zaten BALO organizasyonunun AB deki ortağı durumunda da Avusturya devlet demiryolları bulunuyor. Bu maddi bir ortaklık içeriyor mu bilmiyorum ama TOBB Başkanı bu hızlı sürenin yakalanmasında en önemli etkenin bürokrasinin büyük oranda ortadan kaldırılması olduğunu dile getirmiş. Belki ilk tren olduğu için biraz hızlı yürümüş olabilir ama her halukarda Anadolu sanayicilerinin ürettikleri malların demiryolu ile hızlı bir şekilde ulaştırılabilmesi bizim için önemli, belki ülkemizde de uyanışı sağlarda yolcu taşımada yapılan atılımlar yük taşımada da ortaya çıkar.
BALO Projesi ile Anadolu'nun farklı şehirlerinde üretilen ürünler, lojistik merkezlerinde birleştirilerek blok trenlerle Bandırma'ya getirilecek. Yükler, buradan konteyner gemilerle Tekirdağ'a, oradan da tarifeli blok trenlerle Avrupa'ya taşınacak. "Kombine taşımacılığa iyi bir örnek oluşturan" bu modelle, hem zamandan hem de taşıma ücretlerinden tasarruf edilmiş olacak. Ayrıca Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye gelecek yükler de yine benzer şekilde varış noktalarına ulaştırılacak. Öncelikli olarak haftada iki defa trenle Münih ve Köln'e yükler taşınacak. Önümüzdeki yılın başında, haftalık karşılıklı 5 blok tren olacak.
http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekono ... aya-ulasti

Cevapla

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön