krb-D.07 » Karabük Üniversitesi 113 Yıllık Lokoyu Yeniliyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

krb-D.07 » Karabük Üniversitesi 113 Yıllı

Mesaj gönderen Esat » 21 Tem Pzr, 2013 21:43

Son dönemde açtığı demiryolu bölümü ile adından çokça söz ettiren Karabük Üniversitesi Karabük gar sahasında hurda olarak ayrılmış ve 113 yıllık tarihi bulunan bir buharlı lokomotifi yapılan anlaşma ile devir almış.

Üniversite yetkilileri bu aracı elden geçireceklerini ve aynı zamanda da öğrencilerin eğitiminde kullanacaklarını dile getirmişler. Hoş bir düşünce tabii sonuçta demiryolunun tarihini de bilmek lazım bu anlamda faydalı olacaktır diye düşünüyorum, ayrıca ülkemizde hiç değer verilmeyen sanayi ve teknoloji tarihimiz açısından da faydalı buldum, valla param olsa bir yerlerde bulsam bende alır bir tanesini yaptırır korurum.
Türkiye’nin ilk Raylı sistemler mühendisliği açan Karabük Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Malzeme Dairesi Başkanlığı ile imzaladığı protokol ile yaklaşık olarak 1900’lü yıllarda yapılan ve Karabük Gar Deposu’nda bulunan 563792 nolu hurda 65 tonluk Buharlı Lokomotif ile birlikte yine 65 tonluk tender (Kömür Kazanı)’i Karabük Üniversitesi’ne devredildi.

Uysal, 100 yıllık lokomotife üniversiteye taşıyarak tarihe de sahip çıktıklarını da belirterek, “Karabük Üniversitesi’nde Raylı Sistemler Mühendisliği’ni açarken aynı zamanda da Türkiye’nin ilk Demir Çelik Enstitüsü’nü açtık ve Karabük Gar Deposu’nda bulunan ve aşağı yukarı 100 yıllık bir geçmişi olan Buharlı Lokomotifi Üniversitemize taşıyarak tarihimize de sahip çıkmak istiyoruz. Bu lokomotif sevgili gençlerimiz için eğitim alanı oluştururken, Üniversitemiz için de bir aksesuar olacaktır. Tabi Karabük Gar’ında bulunan bu buharlı lokomotif hurda bir vaziyette. Bunu Üniversitemize getirdikten sonra restore ederek tarihimizi tekrar canlandıracağız.
http://www.stargundem.com/ajanslar/113- ... 83989.html

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön