tr-L.05.09 » Nostaljik Şehirler Arası Otobüsler

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 17 Eki Çrş, 2007 20:22

Resim

SANDIKLI DAN BİR KARE

Mustafa Noyan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mustafa Noyan » 26 Eki Cum, 2007 08:13

Aydın istikametinde, Selçuk Çamlık rampası bitiminde geçen hafta karşılaştığım, ne zamandır da nerede olduğunu merak ettiğim, Diana Turizm' e ait 1959 Chevrolet otobüs:
Resim
Resim

Ozan Tuğbaş
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen Ozan Tuğbaş » 26 Eki Cum, 2007 09:48

Araba Selçuk rampasını çıkabildiğine göre bakımlı bir araç olmalı.Hala yollarda olmasından belli zaten.İçindeki yolcu durumu nasıl bilmiyorum ama 1959 Model bir otobüsü yollarımızda görmek ilginç.Onun yeri normalde müzelik ülkemizde ise maalesef hurdalık.

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 29 Eki Pzt, 2007 13:21

Resim

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Kas Prş, 2007 11:57

Nostaljik bir otobüs marka ve modeli hakkında hiç bir fikrim yok Paris te görüntüledim yani faal olarak çalışıyordu sanırım turist gezdirme amaçlı kullanılıyor, kaportası biraz yamuk yumuk olsa da sağlam :)

Resim

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 01 Kas Prş, 2007 22:57

Paris'te 1930 lu yıllardan kalma bu Renault otobüs çalıştırılıp insanların kullanımına sunulurken bizde de eskilerin tozu bile bırakılmıyor.

Otobüs aslında dikkatli incelenirse aynen bizim ahşap kasalı kamyondan bozmalarımız gibi yapılmış.Hatta daha bile özensiz olduğu söylenebilir.Ancak esas takdir edilecek husus yıllar sonra yeniden çalışması.

Herkese selamlar...

Ozan Tuğbaş
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen Ozan Tuğbaş » 01 Kas Prş, 2007 23:05

Bu otobüs bana daha çok A.B.D.nin San Francisco kentinin meşhur tramvaylarını hatırlattı.Tıpa tıp benzeri.Tekerlekleri olmasa ve resmin Fransa'da çekildiği belirtilmese ayırt edilmesi imkansız o kadar benziyorlar bence birbirlerine :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Kas Cum, 2007 07:50

Aracı ilk gördüğümde ben tıkır tıkır çalıştığı için küçük bir şaşkınlık yaşadım aslında :) ve nedense eski Thames kamyonları hatırlattı bana da, aklımın bir köşesinde bu buruna sahip bir araba gördüğümde hep Thames ler geliyor ama belki de bir yanılsama :D

Ali Bey sonuna kadar haklısınız, evet sokaklar 302 dolsun demiyorum ama bir şekilde arabaların orjinal hali ile kalması, ya da en azından bazı modellerin doğru bakım ve onarımlar ile korunaklı mekanlarda sergilenmesi bile çok iyi olur, Türkiye karayolu taşımacılığında çok büyük paya sahip, hem insan hem yük taşımacılığının karayolu ile yapıldığı bir ülkede araç sahipleri bile araçlarına bakmaktan acizler çoğu zaman, öyle şoförler biliyorum ki çok afedersiniz arabanın hali içler acısı, öyle şoförler biliyorum ki kamyona pasta cila yapıyor :)

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 03 Kas Cmt, 2007 19:30

Resim
Resim

Resim

Mustafa Noyan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mustafa Noyan » 07 Kas Çrş, 2007 20:34

Nostaljik bir otobüs marka ve modeli hakkında hiç bir fikrim yok Paris te görüntüledim yani faal olarak çalışıyordu sanırım turist gezdirme amaçlı kullanılıyor
İETT nin ilk otobüsleri olan Renault Scemia lara benziyor...

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 16 Şub Cmt, 2008 12:26

1968 yılından yorumsuz resimler...

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 16 Şub Cmt, 2008 12:27

Çoktandır O303 lere dair bir şeyler göndererek özellikle genç arkadaşlarımızı bu otobüs hakkında bilgi sahibi yapmak istiyordum.Aşağıya O303 ile ilgili bazı resimleri yüklüyorum.Yorumları daha sonra hep birlikte yapacağız.

Ancak temel düşünce olarak şunu söyleyebilirim.15 bin civarında üretilerek bir döneme damgasını vurmuş O302 sonrası üretilmiş gerçekten hem yolcu ve hem de şoför ve mal sahibine hitab edebilir nitelikte bir otobüstü O303.Geniş bagajı,yüksek yapısı,körüklü süspansiyonu,V8 ve dinamik bir motoru ,6 vitesli şanzumanı ve yeni nesil yolcu kabini yapısıyla o zamana kadar imal edilmiş otobüslere göre güzel yeniliklerdi.

Aslında O303 için nostalji oldu yakıştırmasına da ben katılmıyorum.Halen bile kısa mesafelerde O304 ve 404 ve hatta ilk üretim O403 lerden bile daha çok tercih edilen bir otobüs.Ancak Mercedes-Benz'in haris politikalarına yenik düşerek üretimden çabuk çekilen bir model oldu.

Lafı bırakalım,şu güzelliğe bakalım.Resimler hiç tadilat görmemiş bir araca ait olmaları dolayısıyla ayrı özellik taşıyor.

Resim

Resim

Bu resimde O303 e ait kaptan köşkünü görüyoruz.Kullanılan malzemenin pek çoğunu en son üretimlerde de ve hatta diğer marka otobüslerde de görebilirsiniz.

Resim

Resim

Resim

Bu bölümü o yıllarda ilk defa hizmete girişi dolayısıyla muavinlerin oldukça başına bela olmuş bir köşe olarak özellikle iliştirdim.Önceleri bu çay-kahve işi yolcuya çok hoş gelmekle birlikte bizim alaylı muavinlere hiç de iyi gelmemişti.Evinde kalkıp bir bardak çay doldurmamış insanlar bu sistemin varoluşu nedeniyle Fatsa-Bolaman virajlarında çay servisi yapmaya kalkışınca hem kendilerini hem de yolcuları bayağı bir yaktılar.Ama daha sonra herkes tecrübe sahibi olunca bu tür haşlanma olayları çok azaldı.

Resim

Bu resmi de tuvaleti olan otobüsle yolculuk yapıp da utandığından tuvalete gidemeyen ve "otobüste tuvalet nasıldır acaba" diye merak edenler için yükledim.İlk tuvaletli otobüslerde ve hatta halen bile bu tuvalet genellikle depo olarak kullanılır ve yolcuya kullandırılmazdı.Bu resimde dikkat ederseniz aslında O302 arka kapı tutacağından tutacak ve kül tablası gibi oldukça ayrıntının düşünülerek yolcunun rahat ettirilmeye çalışıldığını görebilirsiniz.

Resim

Bunlar da bagajdan sandık klima sistemi,lüks ve geniş koltuklar,havalandırma nozülleri ve diğerleri....

Resim

Resim
Resim

Resim

Herkese selamlar....

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön