ist-L.01:04 » Avrasya Tüneli (Kazlıçeşme-Göztepe)

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-L.01:04 » Avrasya Tüneli - Kazlıçeşme-Göztepe

Mesaj gönderen decimus » 21 Ara Çrş, 2016 13:16

Engin Y yazdı:
decimus yazdı:Bu arada devlet bu proje de geçiş garantisine güvendiği için 68.500 rakamının üzerine çıkıldığında hem % 8 KDV hem de fazla geçen araç sayısının % 30 karını alacak.
Abi,

Bildiğim kadarıyla YİD modeliyle yapılan köprülerde KDV %8'e indirildi, ama tüneller (Göcek Tüneli ilk aklıma gelen örnek) bu kapsamda değil..
Dolayısıyla, bu tüneldeki KDV'nin %18 olduğunu tahmin ediyorum..
Ben de diğer YİD modellerinde olduğu gibi burada da devlet KDV yi % 8'e çeker diye düşünmüştüm.Belki de senin söyledğin doğrudur bakalım 1 Ocak 2017 günü normal fiyatlar açıklandığında KDV'nin % 8 mi yoksa % 18 mi öğreneceğiz.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 21 Ara Çrş, 2016 21:16

bir şey soracağım, tüneli yabancı firma işletiyormuş (şimdi bulamadım),
galiba bu firma İzmit Köprüsü'nü de işletiyor.

işletme kısmını niye konsorsiyum kendisi yapmasın?

işletme alanında belirgin bir eksikliğimiz var gibi.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 22 Ara Prş, 2016 07:56

Edil Arda yazdı:bir şey soracağım, tüneli yabancı firma işletiyormuş (şimdi bulamadım),
galiba bu firma İzmit Köprüsü'nü de işletiyor.işletme kısmını niye konsorsiyum kendisi yapmasın?
işletme alanında belirgin bir eksikliğimiz var gibi.
Aslında işletme alanında eksikliğimiz yok.Hatta şuan işletme işini yapan firmanın % 95 personli de Türk 8)

Neden yabancı bir firmaya bu işin verildiğine gelecek olursak.Bunun sebebi kreditör firmaların parayı verirken sözleşmeye eklediği "İTünel işletmesini daha önce bu işi yapmış tecrübeli bir firmanın yapma şartı." Yani adamlar parayı öyle kolay kolay vermiyor.İşlerini ta en başından garantiye alarak sözleşmenin her maddesinde bunları ekletiyorlar.

Bugün tünel kullanıma açıldı.Tekrar ülkemizi hayırlı olsun diyorum.

İşletmeci firma ilk gün çok meraklı insanların olacağını arabalarını kenara çekip beklemelerini,dur-kalk yapmalarını veya tünel içinde selfie çekmelerinin önüne geçmek için geçici olarak "tek şerit" olarak tünelin kullanılmasına izin veriyor.Bana göre çok yerinde bir karar.Çünkü bu tünelde yaşanabilecek bir ölümlü kaza hem projenin bugüne kadar ki başarısına gölge düşürür hem de hiç bir proje bir insanın hayatı kadar önemli değildir.Can güvenliği herşeyden önce gelir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ara Prş, 2016 08:00

Personelin %95 i Türk olması gayet normal, soru şu Türk gibi mi çalışılıyor? Ülkemize gelen yabancı firma eğer buranın adetlerini bozmayayım, aynı üsul çalışayım derse yapılan işin bizim her gün gördüğümüz işlerden bir farkı kalmıyor, firma kendi iş kültürünü de getirirse yapılan işte bir fark ortaya çıkıyor. Ben yine gavurun işini övdüm ama kusura bakmayın o kadarlık hayat tecrübem var, biz maalesef disiplinsiz ve özensiz çalışıyoruz.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 24 Ara Cmt, 2016 12:13

Avrasya Tünelinden ilk gün geçen araç sayısı UDH Bakanı tarafından açıklanmış.Buna göre ilk gün 23.938 araç tüneli kullanmış.

Öyle görünüyor ki bir kaç ay içinde günlük geçiş garantisi olan 68.500 rakamını yakalaması çok zor olmayacak.

Avrasya Tünelinden geçen araçların sürücüleri ilk geçiş heyecanını ölümsüzleştirmek için bir eli telefonda diğer elinde ise cep telefonu kamerası ile tünelden geçerken video çekimi yaparak geçiyor.İşletmeci firma tüneli açarken çift şerit yerine tek şerit açma konsunda çok yerinde bir karar verdiğini görmüş olduk.Eğer çift şerit aynı anda açılsa idi mutlaka araç park edip selfie çekmek isteyen bir çok insan olacaktı.

Kaynak : http://www.rayhaber.com/2016/12/avrasya ... rac-gecti/

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 29 Ara Prş, 2016 08:26

Avrasya Tünelinde Anadolu-Avrupa geçişi tek şerit uygulması bugün itibari ile çift şeride çıkarıldı.

Cumartesi günü de Avrupa-Anadolu geçişi çift şeride çıkartılacağı söyleniyor.

Ayrıca 22 Aralık günü açılan tünel daha ilk haftada günlük geçiş rakamının 30 bin barajına yaklaştığı söyleniyor.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 02 Oca Pzt, 2017 09:05

Avrasya Tüneli açıldığı günden beri ortalama 24 bin araç geçişi yaptığı UDH bakanı tarafından açıklandı.

Kaynak : http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/01 ... rac-sayisi

Ayrıca 1 Ocak itibari ile geçiş ücretileri :

Araba : 15 TL

Minibüs : 22.5 TL

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 03 Oca Sal, 2017 07:34

Avrasya Tüneli 3 Ocak itibari ile geçiş ücretleri değiştirilmiştir :

Araba : 16.60 TL

Minibüs : 24.90 TL

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/avrasya-tune ... i-40324820

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 03 Oca Sal, 2017 10:13

decimus yazdı:Avrasya Tüneli 3 Ocak itibari ile geçiş ücretleri değiştirilmiştir :

Araba : 16.60 TL

Minibüs : 24.90 TL

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/avrasya-tune ... i-40324820
Abi, haberde şöyle diyor: "Söz konusu ücretler, 1 Şubat 2018'e kadar geçerli olacak."

Her ay, dolar kuruna göre fiyat düzenlemesi mi yapacaklar?
YSS ve Osmangazi köprülerinde de fiyat dolar cinsinden, ama onlarda yılda bir belirleniyor sanırım TL cinsinden fiyatlar..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 03 Oca Sal, 2017 11:13

Engin Y yazdı: Abi, haberde şöyle diyor: "Söz konusu ücretler, 1 Şubat 2018'e kadar geçerli olacak."

YSS ve Osmangazi köprülerinde de fiyat dolar cinsinden, ama onlarda yılda bir belirleniyor sanırım TL cinsinden fiyatlar..
Avrasya Tünelinde fiyat düzenlemesi yılda bir kere yapılacak.

Aslında geçtiğimiz pazar günü 1.2. 3. ve Osmangazi köprülerinde 2017 yılında geçerli olacak fiyatlar açıklandı.Fakat Avrasya Tüneli ile ilgili bir açıklama yapılmadı.Bu da ben dahil bir çok insan da "Acaba fiyatlar değişmeyecek mi ? Neden Avrasya Tüneli fiyatları açıklanmadı diye kafa karışıklığına sebep oldu.Avrasya Tüneli projesi de tıpkı diğer YİD modeli projeler gibi yılda bir kez fiyatlar revize edilecek.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 03 Oca Sal, 2017 11:26

decimus yazdı:
Engin Y yazdı: Abi, haberde şöyle diyor: "Söz konusu ücretler, 1 Şubat 2018'e kadar geçerli olacak."

Avrasya Tünelinde fiyat düzenlemesi yılda bir kere yapılacak.

Aslında geçtiğimiz pazar günü 1.2. 3. ve Osmangazi köprülerinde 2017 yılında geçerli olacak fiyatlar açıklandı.Fakat Avrasya Tüneli ile ilgili bir açıklama yapılmadı.Bu da ben dahil bir çok insan da "Acaba fiyatlar değişmeyecek mi ? Neden Avrasya Tüneli fiyatları açıklanmadı diye kafa karışıklığına sebep oldu.Avrasya Tüneli projesi de tıpkı diğer YİD modeli projeler gibi yılda bir kez fiyatlar revize edilecek.
Ya tamam abi, zaten haberde 1 Şubat 2018 demiş, ben onu 1 Şubat 2017 gibi anlamışım.. Şimdi tekrar okuyunca kafama dank etti..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 04 Oca Çrş, 2017 07:53

Arkadaşlar,

Avrasya tüneli açılalı 12 gün oldu.Bu soru için belki erken olabilir ama sizlerin fikrini merak ediyorum.

Size göre Avrasya Tüneli açıldıktan sonra trtafikte bi rahatlama oldu mu ? Yoksa hiçbir işe yaramadı mı ?

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön