ist-L.01:04 » Avrasya Tüneli (Kazlıçeşme-Göztepe)

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

ist-L.01:04 » Avrasya Tüneli (Kazlıçeşme-Göztepe)

Mesaj gönderen Edil Arda » 19 Ara Pzt, 2016 11:37

açılışa özel fiyat belli oldu mu?

Engin Y
Seyyah

Re: ist-L.03:01 » Karayolu Tüp Geçit Projesi: Kazlıçeşme-Göztepe

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Ara Sal, 2016 15:12

Edil Arda yazdı:açılışa özel fiyat belli oldu mu?
Yılbaşına kadar (10 gün boyunca) geçiş ücreti 15 TL olacakmış..
Hayırlı olsun..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-L.01:04 » Avrasya Tüneli - Kazlıçeşme-Göztepe

Mesaj gönderen Esat » 20 Ara Sal, 2016 15:48

Avrasya Tüneli nihayet işletmeye açıldı, hayırlı uğurlu olsun, ülkemizdeki kötü gündeme nazarlık olsun inşallah. Daha önce bir kere belirttiğim üzere İstanbul trafiğine bir katkısı olacağına inanmasam da totalde İstanbul'un prestijine ve lokalde bölgesel bir takım sorunlara çare olabilecek, teknik olarak ise gayet muhteşem bir işti. Emeği geçen herkese vatandaş olarak teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 20 Ara Sal, 2016 18:15

açılış fiyatını çok anlamsız buldum,
normal fiyat 4 $ + KDV ise 16,6 lira ediyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ara Sal, 2016 18:57

Aslında açılış fiyatı diye bir şeyin olması saçma bence, bu açılış şekeri olayını hiç sevmiyorum, bedava, yarı fiyatına, indirimli, ulan devlet işinde bile müşterinin ayağı alışsın kafası var, savaş çıkacak dünya yıkılıcak ama biz düzelmeyeceğiz.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 20 Ara Sal, 2016 19:22

Esat yazdı: Daha önce bir kere belirttiğim üzere İstanbul trafiğine bir katkısı olacağına inanmasam da
Aynı fikirdeyim, Atatürk Havalimanı ortadan kalkacakken İstanbul'un sanayi, sermaye ve iş gücünün Marmara Sahili ile pek bir ilgisi yokken, Marmaray bile gittikçe kuşku yaratacak şekilde şekilde bitir(t)ilememişken; sadece küçük araçlar için bu 4 milyar doları suyun altına gömmek ne kadar mantıklı emin değilim. Keşke bunun yerine metro hattı ve 3x2 şeritli köprü ve bağlantı yolları yapılsaydı, en azından İstanbul'un iki yakasını bir araya getirirdi ve yolcu dağıtımına daha çok katkısı olurdu, ısrarla yolcuk talebini neden Fatih - Üsküdar arasına sokuşturuyoruz madem bu çok sağlam bir hattı o zaman sık ve yoğun bir feribot düzeni neden kurulmadı da bu tüp karayolu tercih edildi anlayabilmiş değilim.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 20 Ara Sal, 2016 19:25

Bir büyük proje daha ülkemizin hizmetine girdi.Bu nedenle herkese hayırlı olmasını dilerim.

Avrasya Tüneli'nin 3. köprü ve Osmangazi köprüsü gibi geçiş garantisini sağlayacağını düşünüyorum.Bu arada günlük araç geçiş garantisi 68.500 adet

Ayrıca tünelin resmi açılışı sonrası bazı vatandaşlar tünel açıldı zannederek kullanmak istemiş olabilirler.Avrasya Tüneli 21 Aralık sabah 07:00'de diye açıklanmıştı ama araç geçişi 1 gün daha ötelendi.Araçlar tünele 22 Aralık Perşembe 07:00-21:00 arasında kullanabilecek.Bunu bilmenizde fayda var.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 20 Ara Sal, 2016 20:28

ben güzergâha oldukça olumlu bakıyorum,
tek sıkıntısı Avrupa Yakasında tünelden çıktıktan sonra kuzeye gidecek büyük bir yol olmaması.
Yenikapı civarı bir noktadan E5'e tünel yapılabilir.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 21 Ara Çrş, 2016 09:11

Yine bir iletişim hatası.Yine bir bilgilendirme noksanlığı ve yine hiçbir suçu-günahı olmayan vatandaşın maruz kaldığı mağduriyet !

Daha önce 21 Aralık sabah 07:00 'de açılacağı duyurulan tünel son anda 22 Aralık 07:00'e ertelenince bu ikinci duyuruyu bilmeyen vatandaş sabah 07'den itibaren aracı ile birlikte tünel girişine doğru yöneldi.Yandex trafik ekran paylaşımında göreceğiniz üzere saat 10 olmasına rağmen hala insanlar boşu-boşuna tünel girşine gelmektedirler.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Ara Çrş, 2016 09:59

decimus yazdı:Avrasya Tüneli'nin 3. köprü ve Osmangazi köprüsü gibi geçiş garantisini sağlayacağını düşünüyorum.Bu arada günlük araç geçiş garantisi 68.500 adet
İki köprü de garanti edilen geçiş adedinin çok altında diye biliyorum..
Sizdeki bilgi farklı mı?
decimus yazdı:Yine bir iletişim hatası.Yine bir bilgilendirme noksanlığı ve yine hiçbir suçu-günahı olmayan vatandaşın maruz kaldığı mağduriyet !

Daha önce 21 Aralık sabah 07:00 'de açılacağı duyurulan tünel son anda 22 Aralık 07:00'e ertelenince bu ikinci duyuruyu bilmeyen vatandaş sabah 07'den itibaren aracı ile birlikte tünel girişine doğru yöneldi.Yandex trafik ekran paylaşımında göreceğiniz üzere saat 10 olmasına rağmen hala insanlar boşu-boşuna tünel girşine gelmektedirler.
Zaytung haberi gibi ülkeyiz..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 21 Ara Çrş, 2016 10:23

Avrasya Tüneli'nin 3. köprü ve Osmangazi köprüsü gibi geçiş garantisini sağlayacağını düşünüyorum.Bu arada günlük araç geçiş garantisi 68.500 adet.
İki köprü de garanti edilen geçiş adedinin çok altında diye biliyorum..
Sizdeki bilgi farklı mı?
Osmangazi Köprüsü günlük geçiş garantisi : 40.000 araç ( 35$+KDV)

3. Köprü günlük geçiş garantisi : 135.000 araç ( 3$+KDV köprü + her 12 km = 1$)

Avrasya Tüneli günlük geçiş garantisi : 68.500 araç ( 4$+KDV)

Avrasya Tünelinde verilen garanti diğer projelere kıyasla ne altında ne de üstünde.Aslında kendi içinde en mantıklı ve en tutarlı garanti olarak görünüyor.Tabi yarın sabah araç geçişi başlyınca daha mantıklı yorumlar yapabileceğiz.Bu arada devlet bu proje de geçiş garantisine güvendiği için 68.500 rakamının üzerine çıkıldığında hem % 8 KDV hem de fazla geçen araç sayısının % 30 karını alacak.Bir taşla iki kuş.İnşAllah bu tünel diğer projeler gibi hayalkırıklığı yaratmaz.

İstanbul trafiğne yapacağı katkı hakkında ki fikrim ise şu : İsterseniz tüm İstanbulun altına 100 x 100 şerit yol yapın yine de trafik sounu çözülmez.İstanbul trafiğinin bu kadar çekilmez olmasının iki nedeni var.

1- Nüfüs 20 milyona dayandı.Bu kadar insan İstanbul için çok çok fazla.Nüfüsün azaltılması ve göçün önüne geçilmesi lazım.

2- Daha dün 1. köprü'de dikkatimi çekti.Her arabada 1 kişi.En az 100 arabayı inceledim 70-80 araba tek kişi yolculuk yapıyor.Dünya da hiçbir ülke buna dayanamaz.Bu insaları tolu taşımaya yönlendirmek gerekiyor.Bunun yolu da METRO.Her yere ve hemen metro yapılması lazım.İBB bu konuda çok geç kaldı.Metro haricinde hiçbir şey bu trafik sorununu çözemez.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Ara Çrş, 2016 11:00

decimus yazdı:Bu arada devlet bu proje de geçiş garantisine güvendiği için 68.500 rakamının üzerine çıkıldığında hem % 8 KDV hem de fazla geçen araç sayısının % 30 karını alacak.
Abi,

Bildiğim kadarıyla YİD modeliyle yapılan köprülerde KDV %8'e indirildi, ama tüneller (Göcek Tüneli ilk aklıma gelen örnek) bu kapsamda değil..
Dolayısıyla, bu tüneldeki KDV'nin %18 olduğunu tahmin ediyorum..

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön