1. sayfa (Toplam 6 sayfa)

tkn-İU.45 » Sitede Yapılan Düzenlemeler

Gönderilme zamanı: 20 Nis Sal, 2010 00:17
gönderen Esat
Geçmişte bu başlık mevcuttu gerçi halen mod ve yönetim için mevcut ama bazı konularda üye arkadaşlarında bilgilenmesi iyi olur diye düşünerek bir de üyelere özel olarak açtım.

Burada ilk paylaşacağım konu, ilerleyen günlerde sitedeki başlıkları herkesin görebileceği ama okuyamayacağı şekilde düzenleyeceğim, belli sayıda mesaj yazılmadan bazı başlıklar okunamayacak, bunun siteye nasıl bir eksi ya da artısı olur bilmiyorum ama ben sessiz çoğunluktan rahatsızım. Bu siteye hergün 500-600 arasında insan giriş yapıyor, bunların yüzde 80 i tekil ziyaretçi hadi bunların yüzde 80 yani toplamın yüzde 60 bir sayfada aradığını bulup gidiyor, ama diğer pek çok kişi üye ya da değil, giriyor geziyor tozuyor, ben okuduğu kitabı anlayan değil özet çıkarabilen yorum yapabilen insanları severim :) yanlışta olsa bir fikri olmalı insanların, ya da bizim yanlışımız var ise düzeltilmeli. Yoksa körler sağırlar birbirini ağırlar, madem öyle işte böyle diyorum varsa düşüncesi olan, söylenirse memnun olurum.

Gönderilme zamanı: 20 Nis Sal, 2010 01:19
gönderen özgürata
sonuna kadar katılıyorum aslında geç bile denebilir ama olsun

Gönderilme zamanı: 21 Nis Çrş, 2010 12:16
gönderen kemal
Bence de öyle olmalı.

Gönderilme zamanı: 21 Nis Çrş, 2010 13:21
gönderen alabay
Hmm ... peki, kaza ile kıstığımız bir yer omasın? Nasıl giderim gibilerinden? Genel olarak herhâlde iyi bir fikirdir. Bir bakalım. Zaten şu ağ administratörlüklerinden bıktım yahu, günlerdir ipfw'yi anlamaya ve konfigüre etmeye çalışıyorum, amma da zor bir şey şu IP dünyası :lol:

Gönderilme zamanı: 21 Nis Çrş, 2010 13:28
gönderen Esat
Her yer tamamen kapalı olmayacak tabii, bazı başlıklar yine direkt yazılabilir olacak, kategori bazlı ayrım olduğu için bir kategori içinde iki tür forum söz konusu ise yani açık olması gereken ve kapatılacak olan o zaman yeni bir kategori açıp ayıracağız başka yolu yok, zaten bir kurup deneyeceğim açıkçası henüz verimli çalışıp çalışmayacağını da bilmiyorum :) kurulmuş örneklerini biliyorum ama bir denemek lazım.

Gönderilme zamanı: 21 Nis Çrş, 2010 13:43
gönderen alabay
Kâğıt kalemle bir organigram gibi bir şey çizmen gerek evvelâ. O zaman neyin ne olduğunu görürsün. Kategorileri de ona göre ayarlayabilirsin.

İki ayrı başmetod düşünülebilir

1. Kategori: açık –––

2. Kategori: kapalı –––

Veya

Kategoriler ––– 1. dal: açık / 2. dal: kapalı.

Yani biraz blog/rss tarzı ... şu kadarı açık, bundan sonrasına artık giriş yap gibilerinden.

Öte yandan, hep dedim, bir think tank rolündeyiz. Nitekim başka bir şey de (çok şükür) değiliz, ne kaynaksız gevezelikler yapıyoruz, ne bir şey satıyoruz, ne reklâmcılıktayız, ne de üye taksimi yapıyoruz.

Gönderilme zamanı: 23 Nis Cum, 2010 23:15
gönderen Esat
Arkadaşlar ilk etapta spam arayıcılarına karşı bir deneme amaçlı kod kurdum, bu mesajı hala okuyabiliyorsanız sorun yok demektir :) yanlız aktive ettikten sonra ola ki, siteye erişemiyorsunuz, banlandınız, IP niz banlandı gibi bir mesaj alırsanız, bu durumu bana isletme[at]istanbululasim.net mail adresimden bildirin, normalde sadece Black List teki IP lere islem yapıyor olması lazım ama yine de ne olur ne olmaz.

Gönderilme zamanı: 24 Nis Cmt, 2010 09:46
gönderen alabay
Ben okuyabiliyorum. Ama Blacklist'ini nereden alıyorsun? Yani kolay iş değil. Hele hele dinamik IP adresler zamanında.

Gönderilme zamanı: 24 Nis Cmt, 2010 09:49
gönderen Esat
Yapacak bir şey yok, site bir ayda 15 gb trafik çekmiş, bakıcaz bu denetimin bir faydası olacak mı olmayacak mı zaten sanırım otomatik engellemiyor, bir black list sitesinden kontrol ediyor, ve o IP nin zararlı olduğunu gösteriyor, henüz tam denemedim sistemi otomatik mi banlıyor yoksa manuel mi olacak :)

Gönderilme zamanı: 24 Nis Cmt, 2010 13:48
gönderen alabay
Valla biliyorum, boşa konuşuyorum, ama artık Almanya'da bant kesitlemesi yok. Artık sen daha ne kadar bekleyeceksin ... 15GB çekmiş, e boşver demek geliyor içimden, ama korkarım, hâlâ trafiği serbest olmayan şebekelerdeyiz. Diyorum hep, hatadır.

Öte yandan, analiz yapıyor musun? Burada da analiz yapmak kanunen kısıtlandı, yani pazar veya pazartesi günü bütün loglar boku yiyor, sıfırlanıyor :-(

Çünkü atak falan var mı, onları da görmeli.

Gönderilme zamanı: 24 Nis Cmt, 2010 17:35
gönderen Esat
Başar boşa konuşuyorsun, :) Türkiye de bant genişliği olmayan server için cennettir, de ben bıktım artık sorun olduğu zaman muhatap bulamamaktan, bant kısıtı kalktı falan Amerika gibisin ha :) bana sadece Almanya' yı örnek verip durma.

Analiz yapmak yasaklanmış :) başka dertleri sende kalkıp bana bunu övüyorsun. Ya neyse boşver Başar her yenilik ile ilgili başlıkta ben bant dedim mi bu mevzuyu açıyorsun, böyle abi, log kontrolü dediğin şey hiç bana göre bir iş değil maalesef, kafam basmıyor benim o datalara.

Gönderilme zamanı: 28 Nis Çrş, 2010 10:36
gönderen Esat
IP kontrolü yapan uygulamayı iptal ettim, çünkü uygulamayı yapan site sanki bizi bekliyormuş gibi bakıma alınacak ve destek vermeyecek zamanı buldu, dolayısı ile ayarlamaları yapamadığımız için üyelerimize sıkıntı çıkartmaya başladı, bu durumu ortadan kaldırmak için bahsettiğim uygulamayı iptal ettim.

Fakat mesaj sayısına göre konuları okuyabilme ile ilgili düzenlemeyi en kısa sürede yapacağım.