tkn-İU.45 » istanbululasim.net Adı Değişmeli mi?

Site Ismi Hangisi Ile Degistirilmeli?

ulasimturkiye.com
18
62%
toplutasimacilik.com
1
3%
istanbululasim.net
7
24%
toplutasima.com
3
10%

Toplam oy: 29

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tkn-İU.45 » istanbululasim.net Adı Değiş

Mesaj gönderen Esat » 06 May Sal, 2008 13:09

Merhaba sitemiz 6 aylık bir süreyi devirdi, bu süre içerisinde elimizden geldiği kadar kıt kaynaklar ve bir kaç yazar ile ayakta kalmayı başardık. Bu süre içerisinde bir kaç kullanıcı ve ziyaretçiden aldığımız doneler çerçevesinde aklımızın bir köşesinde kalan konuyu sizler ile paylaşmak istedim.

Sitemiz her ne kadar tüm ulaşım sistemleri, tüm şehirler ve hatta ülkeler hakkında bilgiler veriyor olsa da site ismi itibari ile kısıtlı kalmış gibi görünüyor, aslında çok geniş bir alandaki konularımızı isim ile sınırlandırdığımız gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Bu amaçla hem site içeriğini zenginleştirmek hemde mecrayı genişletmek adına bir isim değişikli yapılmasına nasıl bakıyorsunuz bu konu ile ilgili düşüncelerinizi ve ankete oylarınızı bekliyorum.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 23:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 May Sal, 2008 14:03

Daha kapsamlı olabilir. Ulaşım alt dallarından biri olmalı. ş,ç gibi harfleri içermeyen kolayca yazılabilen bir isim olmalı.

www.transport.com gibi...

Kullanıcı avatarı
Mahmut Pasa
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mahmut Pasa » 06 May Sal, 2008 14:14

Bence isim güzel kalabilir, diğer şehirlerden zaten katılan görmedik ki, halbuki başlılkar var orda

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 06 May Sal, 2008 14:18

Türkçe kelimelerden oluşması düşüncesindeyim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 May Sal, 2008 14:21

isimler ile ilgili anketi daha sonra gerçekleştireceğim, ilk aşamada isim değişmeli mi değişmemelimi, var ise nedenlerini düşüncelerinizi almak istiyorum, isim anketini daha sonra gerçekleştiririz elimde istanbululasim.net dahil olmak üzere kullanabileceğimiz 4 adet domain mevcut :) hepside güzel merak etmeyin yani düşündüklerinizin pek dışında değil zaten.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 06 May Sal, 2008 14:50

Bu sitede yalnız İstanbul değil diğer kentler,ülkeler ve ülke bütünü ile ilgili yazılar resimler olacaksa kısıtlamaya gerek yok.Daha geniş ufuklu bir isim belki daha iyi olacaktır.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 May Sal, 2008 15:15

abhazyalı ugur yazdı:Türkçe kelimelerden oluşması düşüncesindeyim.
Tabi tabi türkçe olsun. Ben sadece örnek verdim. İnternet adresleri uzun olmamalı bece. istanbululasim çok uzun. Birde neden net ile bitiyor. com.tr daha kullanışlı geliyor bana.

Öneri; www.ulasim.com.tr (ah birde -ş olmasa )

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 May Sal, 2008 15:28

.net ile bitmesinin öncelikli sebebi sizlerinde bildiği üzere istanbululasim.com domainin aynı isimli raylı sistem işletmecisi tarafından kullanılıyor olması, aslında sistem olarak daha yoğun raylı sistemleri tartıştığımız için mevcut isim olabilecek en doğru isimdir, en çok bilinen en çok aranan.

.net ile ilgili ikinci sebep biz ticari bir iş yapmıyoruz, dolayısı ile commercial bir isim almamız teknik olarak anlamlı değil ama seninde bahsettiğin üzere .com un akılda kalıcığılığı ve Ctrl+Enter kısa yolu nedeni ile internet kullanıcıları arasında tercih edildiğide çok doğru

ulasim.com.tr ye gelince :))))) bu ismi İstanbul Ulaşım A.Ş. ye dahi alamadık Mehmet mümkün olsa zaten önce kuruma alırdım. :D jenerik isim uygulaması halen devam etmektedir ve ulaşım ve ulasim isimleri jenerik isim olarak kabul edilmekte ve satışı yapılmamaktadır, belki ileride yine bir jenerik isim açık arttırması yapılırsa İstanbul Ulaşım A.Ş. düşünebilir. Diğer taraftan ulasim.com domaini de bu işlerin ticaretini yapan bir arkadaş tarafından satın alınmış bir aralar 100.000 dolar gibi bir rakamlardan bahsettiğini duymuştum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 May Sal, 2008 17:36

Eh, eh ... wowtreffic.kom demiyrek mi? Eh? Başkurt olarak da Gürcistan'dan birini buluruk :twisted:
Evet, şu com meselesi beni de biraz sinirlendirir. Ama! Türkiye internet kanunlarına göre net ortamı sadece net servisi verenlere! Yani komünikasyon ağı kuran şebekelere. Bu tabiîki sadece tr alanı için geçerli. Olsa yani, gen.tr de olur, gen genel demekti galiba. Ama tr alanından sunucu bulmak da öyle kolay bir şey değil. Ben istesem, beş dakikada burada istediğim isimleri yıllar için kiralayıp sunucu kurabilirim, bu ne yazık ki Türkiye'de böyle değil gibi. Buradan da, oranın bir alan ismini almak olmuyora benziyor :( Sormuştum bir kez. Garip aslında, de alanı yanısıra, com, co.uk ve bilmem başka her ne şey varsa, bunun olmaması acaip. Ama eu var, ona da ulaşmak zor değil.
turkiyeulasim veya turkiye-ulasim ile bunun bir uluslarasısı turkey-transportation (veya transportations) ilginç olabilir. istanbululasim bana göre hoş, ama problem ise ... bir alt kısım olarak düşünebiliriz. Ama, biz kaç kişiyiz? Kaç kişimiz sunucu bekçiliği yapabilir, sunucu(lar) nerede? Tüm hepsinin açık ve belli kalabilmesini nasıl sağlayabiliriz? Hiyerarşik mi olsun, dengi bir ağ sistemi mi ...
Bütün bunun bir "kulüp" şekline gelmesini sakıncalı bulurum. Nitekim, (güya) Türkiye'mizi güzel bir şekilde tanıtacak bir sayfanın nasıl sapıtıp, başkalarını küçümsemeleriyle rant peşinde koşup, kontrolden çıktığını gördük. Rakamlar çıktı mı, seviyeler iner. Bir fikir fabrikası olarak işe yararsak, güzel olur. Bazı görüştüklerimizi burada tanıdıklar duyduklarında, sizler bun beleş mi yapıyorsunuz diye soruyorlar. Almanya'da böyle fikir yürütmeleri için insanı paraya batırıyorlar, sapasağlam sistemler oluşturuluyor ondan sonra (trafik, demiryolu, metro, ...). Bizim burada düşündüklerimiz herhangi bir yere yansıyor mu, yansır mı, bilmiyorum ama ümit ediyorum.
Ammavelâkin, ismi değiştirelim mi, değiştirmeyelim mi ... bilemiyorum :-) Eski kuruculardan bir tanesi olarak, ilk başta sırf "ulaşım" ile Esat'la bir proje düşünüp özelden başlamıştım, şu İstanbul sektörüne kayıp, burada devam ettik. Bakalım devamı ne olacak. Fazla kişi çekmek benim ülküm değil aslında. Az biraz, ciddî şekilde düşünecek, işten anlayacak eleman gerek, olsa olsa. Narsizme sarkmak başka yerlerde mümkün, burası ilerigörüşlü bir alan olmalı. İstanbul'dan tut, Türkiye'nin her köşesinde olmuş ve olacak sistemler için fikir yürütmemiz ve faydalı olmamız isteğiyle ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 06 May Sal, 2008 20:32

Bence de gerçekten isim oturdu.Ancak sitede daha fazla canlılık sağlamak maksadıyla başka ismin faydası olur mu düşüncesi de gerçekten tartışılabilir.Ama bu ismi tutturmak için olan bu güne kadar olan çabalarımız da boşa gitmiş olur.

Site ile ilgili kendi şahsi düşüncelerim ise şöyle:

1.Site genel olarak seviyeli ve kaliteli paylaşımların yapıldığı bir site olmuştur.

2.Site üyeleri genel olarak ulaşım konularına hakimdir.Kimsenin yazdığı diğerlerine yabancı değildir.

3.Yurt dışından katılan üyelerimiz tarafından yapılan değerli katılımlar kıyas yapabilme imkanını artırdığı için başlıkları canlı tutmakta kısmen etkendir.

4.Site genel yapısı dizayn olarak phpBB özelliklerinden ötürü çok göze hitap etmemekle birlikte yeterlidir.

5.Ancak katılımın biraz zayıf olduğu ve kuvvetli mesajlaşmaların pek fazla yaşanmadığı kanaatindeyim.
Buna sebep ne diyecek olursanız,cevabını ana sayfada zaten buluyoruz.En çok cevaplanan ve en çok görüntülenen toplam on başlığın genel ulaşım meraklılarına hitab eden konular olduğunu görüyoruz.
Yani canlı tutulan bu tür başlıklar siteye olan bağlılığı artıracaktır.
Bunu derken de ne yapalım,siteye katılımı artıralım diye "Esözçorumlulara ait otobüs resmi olan var mı?" tipindeki mesajlarla dolduralım da demiyorum.Hem kaliteyi sürdürüp hem de katılımı artırmanın yollarını aramalıyız bence.Ama nasıl olacak?Bunu da karşılıklı fikir alış-verişiyle sağlayabiliriz.

Herkese selamlar...

Mustafa Noyan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mustafa Noyan » 06 May Sal, 2008 20:46

M.Ali Sade ağabeyin mesajının, özellikle 5. maddede anlatılan kısmın altına imzamı atarım.
Daha geniş bir çağrışım yapabilecek yeni bir domain ile daha geniş ağı kucaklayabilecek, misafirlere açık daha fazla bölüme sahip bir forum ortamını destekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 May Çrş, 2008 06:46

Görüşleriniz çok güzel ve çok değerli bizim için, bende M.Ali Sade abimizin 5. maddesine gönülden katılıyorum :) bunun dışında Mustafa abi zaten başlıklarımızı genel görünüme açtık sadece bir kaç başlık var herkesin göremediği ki onlarda zaten sitenin konu ile alakalı değil.

Şu an için ziyaretçi trafiğimiz çok düşük, arama motorlarından gelen ziyaretçilerimiz var ama onlarında çoğu okuma yapmadan siteden çıkıyor, yazar sayımız ise aktifiyete göre az denilecek durumda, burada sizlerinde Başar' ın görüşlerine kısmende olsa katıldığınızı düşünüyorum, nerde çokluk orda yokluk olacağına az ama öz olması belki daha iyi olabilir amacımız zaten geyik yapmak değil bir şekilde bilgi birikimlerimizi, araştırmalarımızı ya da bir vatandaş olarak düşüncelerimizi aktarmaktı.

Son olarak Başar evet maalesef durum dediğin gibi özellikle Almanya, Avusturya gibi ülkelerde Ombudsmanlık kamu sektöründe çok yaygın, Dipl. Eng. ya da yüksek mühendis, doktora sahibi ve konunun uzmanı kişiler bu işlerin başına veriliyor ve halkı dinliyorlar, bir durağın nerede olması gerektiğinden hat ile ilgili bazı düzenlemelere kadar pek çok halka sorulabiliyor ya da halkın görüşleri değerlendirmeye alınabiliyor, burda olurmu olmaz, çünkü dost bildikleriniz sizinle sidik yarışına girer değerli fikirlerini ve görüşlerini saçma sapan mesajlar arasında yok etmeyi tercih eder ve hatta sanki maddi bir menfaat varmışçasına selamı sabahı bile keserse ve bunlara sadece bir internet sitesi sebep oluyorsa vay o halkın haline bize minibüs bile çok :P

Neyse mesajı tüm üyelere gönderdik, üyelerin bir kısmı zaten aktif okuyucu onlarında en azından oy olarak katılımını aldıktan sonra sizlere domainleri sunacağım, aslında bu değişikliği hemen bu aralar yapmak istemiyorum bu isim çok hoşuma gidiyor ve çok doğru bir tercih bence ama amacı da daralttığına fazlası ile inanıyorum çünkü diğer şehirlerde de bu konulara vakıf bilgili arkadaşlarımız abilerimiz var onlarında görüş ve önerilerini sunabileceği bir ortam sunabilmeyi çok istiyorum.

Kilitli

“Şikayet, Öneri ve Düzenlemeler [Site Hakkında]” sayfasına dön