gnl-TS.24 » Toplu Taşıma Broşürleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eyl Sal, 2010 23:22

Biraz broşür katalog falan paylaşayım dedim, belki birilerine de örnek oluruz da biraz bu broşür işleri falan da düzeltilir bizim işletmelerde de. Paylaşacağım dökümanlar almanca belki pek çok kişi içeriğini anlamayacaktır ama (kaç kişi var ya sitede Alamanca bilen?) ben tasarımları ve içerikleri nelerden bahsediyor bunlara değinmek için yükleyeceğim.

İlk olarak geçen seneden beri basılı olarak edindiğim bence çok güzel bir katalog paylaşmak istiyorum. Bu katalog ÖBB (Avusturya Devlet Demiryolları) tarafından hazırlanıyor ve bastırılıyor, kataloğun amacı Avusturya genelinde yer alan ve Erlebnisbahn olarak adlandırılan sistemleri tanıtıyor, ben Erlebnisbahn' ın karşılığını tam olarak çıkartamadım, sözlük Macera Yolculuğu diye de çeviriyor, konuşma içinde Eğlence Yolu gibi anlamlara da gelebiliyor, dolayısı ile Başar sözlüğünü bekleyeceğim ismin açıklaması için :D

Resim
Resme tıklayarak kataloğu görüntüleyebilirsiniz.

Bu işletmeler sadece demiryolu ile sınırlı değil, çeşitli teleferikler, müzeler, vapurlar ve hatta otobüslerin dahi yer aldığı aktiviteler var ağırlıklı olarak tabii ki demiryolu diyebilirim.

http://www.bahn-bus-schiff.at/ adresinden sitelerini ziyaret edebilirsiniz, katalogta yer alan yerlerden bir tanesini geçtiğimiz hafta ziyaret edip size de detaylıca anlatmaya çalışmıştım, Strasshof Demiryolu Müzesi de bu tip alanlardan birisi. Katalogda bana ilginç gelen bir iki şey daha var mesela RadExpress Donau Bu tren ile Viyana ve Passau arasında yolculuk edebiliyorsunuz, trenin içi bisikletlerin yerleştirilebileceği şekilde dizayn edilmiş bana ilginç geldi.

Resim

Bir diğer gezi noktası sanırım bana da çok uzak değil Waldviertel Schmalspurbahnen, yani dar hat buharlı trenler ile ormanda yapılan bir gezi, aslında bir kaç farklı gezi var orada.

Resim

Katalog pek anlatmak ile bitecek gibi değil, meraklılarının en üst resimdeki linke tıklayarak incelemelerini tavsiye ederim, bunu neden ısrar ediyorum, nüfusu İstanbul' dan az, yüz ölçümü hakeza bize göre küçücük bir ülkede insanların demiryolu denilen şeyi ne kadar sevdiğinin kavranabilmesi açısından faydası olacağına inanıyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Eyl Sal, 2010 23:39

Erlebnis Bahn = Macera Treni.

Biz yarın Gotthardt'ı ya tünelden ya da dağ tepesinden geçip Tiçino'ya gideceğiz bir kaç günlüğüne, buraları soğudu, orası hâlen ılık. Ve göller var. Aslında Milano'ya da uğrayıp tramvayları resimlemek istiyordum, ama otomobille girmek, intihar demek dediler, yani deli gibi herşey çalınıyormuşmuş ... biz yine tutucu İsviçre'mizde kalalım ;-) Ve garanti Lugano'nun fünikülerlerini de görmeyeceğim ... boşver! Bir iki hafta rahatlık gerek. Fırsat bulursam, orada burada bir bakarım, arada kısa bir Almanya dönüşü de var plânda, ikinci yoluculuk belki de Boden gölüne gider ... orada da sırf vapur ve körüklü otobüs var, höhö :P

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eyl Sal, 2010 23:42

Weinviertel Drezinleri ile devam edeyim. Weinviertel denilen bölgede Ernstbrunn-Thomasl ile Asparn an der Zaya arasındaki 12,7 km lik eski bir demiryolu güzergahında drezinler ile seyahat edebiliyorsunuz. Gidiş dönüş olarak biraz tuzlu fiyatı olsa da :) buradaki hat sanırım 1906 yılında inşa edilmiş, bu drezin işletmesi ise 2007 den beri faaliyete geçmiş, enteresan bir aktivite, gidecek hiçbir bulamayınca ailecek gidip biraz pedal çevirerek 2 saat boyunca raylar üstünde gezinmek enteresan olabilir. Broşürü ve site linki aşağıda

Resim

http://www.weinvierteldraisine.at/index.html

---------------------------------------------------------------------------------------

Aşağıdaki broşür ve linkide geçen sene dibine kadar gittiğim ama işletmeyi gezmek nasip olmayan, ilk fırsatta ki bu önümüzdeki ilkbahar yaz olur ancak, inceleme olarak gezip tozacağım yer olan Schaffbergbahn broşürü. Aslında broşür buradaki Dişli Tren den daha fazlasını anlatıyor ama bunu da incelemekte fayda var derim, şimdiden sizi ısındırayım buraya harika bir manzarada çok enteresan bir demiryolu sistemi.

Resim

Bu da sitesinin linki: http://www.wolfgangseeschifffahrt.at

Sana da iyi yolculuklar Başar, dediğin gibi ara sıra kafa dinlemek lazım, bakalım benim reset zamanı ne zaman olacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Eyl Prş, 2010 00:00

Beğendiğim bir iki broşürü daha paylaşayım tabi yine Viyana' dan devam edeceğim, elimde Brüksel, Paris, Bilbao ve bir iki yerden daha broşürler var ama eski tarihli çoğu aktüel şeyler olmadığı için taramadım, belki bir ara.

Engellilerin erişimleri, bisiklet ile toplu taşımada yolculuk, güvenlikle ilgili bildirimler, U2 hattının uzatılması ile ilgili broşür
Resim-Resim-Resim-Resim

Yine U2 hattının uzatılması ile ilgili bir broşür, bu broşür uzun zamandır dağıtılıyor, yani aman birileri güzergahı öğrenecek rant sağlayacak kaygısı yok. İkincisi ise Viyana Tramvay Müzesinin 2010 broşürü, gerçi ben geçen 2011 e ait olanı aldım ama, onu da daha sonra tarar yüklerim.
Resim-Resim

Linkleri olabildiğince güncel tutmaya çalışırım ama bazı broşürler mesela tarihli veya hat açılışı broşürleri bir süre sonra kaldırılıyor siteden.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Eyl Prş, 2010 00:23

Bu da İstanbul Ulaşım A.Ş. nin yapmakta olduğu Erişilebilirlik Projeleri ile ilgili katılınan bir fuar için yapılan broşür, bu arada Engelsiz Ulaşım ile ilgili afişler gördüğünü söylemişti arkadaşlarımız onunda içeriğini bu sayede öğrenmiş olduk.

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Ağu Sal, 2011 11:49

bu tarz çizimleri çok severim. hangi başlığa koyacağımı bilmedim.

Resim

Resim

kaynak: gugıl

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Eyl Pzr, 2011 20:57

Bu hatlarda bayağı bir değişimler oldu, dolayısı ile içindeki bilgileride güncellemek gerekti, şimdilik sadece data güncellemesi yaptım, vakit bulabilirsem en kısa zamanda içerik ve tasarımda bir iki değişiklik yaparak tekrar yayınlayacağım. Aceleye geldi umarım hata yoktur bilgilerde, bazı hatlardaki yolcu sayısı bilgileri güncel değil gibi, ama dataları Ulaşım A.Ş. sitesinden aldım :) benim günahım yok.

Buradaki kapak resimleride eskisinden alıntıladım, dediğim gibi görselde değişiklik yapmaya çalışıyorum, idare edin şu önemli olan içerikteki bilgilerin güncellenmesi,

ResimResim

ResimResim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Eki Pzr, 2011 00:32

Mehmet sesine ses vermişler kardeş :)

Resim

3 hata bulana Algida Temptation ısmarlıyacağım :P
En son Esat tarafından 02 Eki Pzr, 2011 00:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Kas Cum, 2011 03:35

Daha önce bahsettiğim üzere boş vakitte tasarladığım ama yıllar önce gerek görülmediği üzere yayınlanmayan her hatta özel broşürlerimi yeniledim, önceki mesajlarımda bahsettiğim üzere özelleştirdim, içindeki sefer sıklığı tabloları işletmeci web sitesindeki sefer tarife tablolarından çıkartılmıştır, yolcu rakamları 2011 yılının 9 aylık ortalamasıdır, bunun dışındaki bilgiler hem işletmeci web sitesinden hemde yine benim çalışmam olan tarihçe ile yaptığım son gözlemlerden yola çıkarak hazırlanmıştır, Türkçe gramer düzenlemesi Başar a ait :)

ResimResimResim
ResimResimResim

Teleferikleride bir ara eklerim herhalde. Gözünüze çarpan hatalar var ise gerek tasarım gerek içerik, iletirseniz sevinirim, kafam dağıldı iyice, defalarca bakmama rağmen eminim kaçırdığım bir şeyler vardır.

oglcan
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen oglcan » 18 Kas Cum, 2011 21:29

Çok güzel broşürler olmuş.Umarım M4 ve M3 hatlarının da broşürlerini görürüz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Kas Cum, 2011 22:45

Her ikiside tasarım olarak hazır, M4 ün içeriğinide kısmen hazırladım, diğerine bakacağım bir ara. Bir de aşağı yukarı her hat için yaptığım vektörel çizimler var bu hatlar için hangilerini yapmalıyım onu düşünüyorum, sanırım M4 için Kadıköy'ü yapmak elzem. M3 yani M1B içinde Kirazlı' yı yapmak iyi olabilir, ama sefer süresi gibi datalar olmadığı için pek anlamlı olmuyor, daha çok inşaat sürecini anlatan bir içerik oluyor. Bir de not, broşürlerin alt köşesindeki İstanbul siluet tasviri tarafımdan yapılmıştır, kentleri simgeleyen siluet logolar vardır, bana göre İstanbul' un ki böyle olmalıydı tabii ki tekrar ediyorum "bana göre" :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Kas Pzr, 2011 03:21

Mevcut metrobüs hatları ile ilgili de küçük bir çalışma yaptım onu da sizler ile paylaşmak istiyorum, bilgiler İETT web sitesinden derlenmiştir, ağ haritası tasarımı, istanbul siluet tasarımı ve broşür tasarımı bana aittir, ayrıca metrobüs hatları için kullandığım renk pantonesi benim tarafımdan 2 yıl önce Ağ Haritasının yeniden tasarlanması esnasında kullanılmıştır. Bu pdf baskısı esnasında soluk çıkıyor o başka :)

Resim

Ağ haritası üzerindeki durak ve istasyon isimlerini soluklaştırmadığım için biraz göze çarpan kötü bir görüntü oluşuyor kısa zamanda onu halledeceğim.

“Harita-Broşür-Efemera-Maket-Model” sayfasına dön