gnl-TS.26 » Kağıt Modelcilik

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

Mesaj gönderen özgürata » 21 Nis Pzt, 2008 15:46

Pepakura papercraft yada paper model olarak yurt dışında özellikle japonya ve çek cumhuriyetinde oldukça ileri gitmiş bir sanat dalıdır
özellikle plastik olarak modeli yapılmamış yada aranıldığında kolay bulunamayan araç ve eşya eşyaları modellemeyi amaçlar...
yapım süreci çizeri için oldukça sancılı bir süreçdir hiç bir ayrıntının atlanılmamasına dikkat edilir
ve model printerden print edilip katlanıp yapıştırılarak yapıldığında gerçeğinin aynısı gibi duruyorsa emeklerinize deydi demekdir
bu konudaki eserlerimi sizlerle yakında paylaşacağım saygılarımla

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Nis Sal, 2008 12:51

Aşağıda her 23 Nisan' da olduğu gibi bu 23 Nisan da çalıştıracağımız Çocuk Trenleri içerisinde dağıtacağımız karton maketler var, açıkçası bugüne yaptığım işler arasında en çok severek yaptığım, haz aldığım işlerden birisi idi, çalışmalar araçların teknik çizimi üzerinden yapıldı belli bir oranlama/ölçekleme yapmadık ama teknik çizimin birebir aynısı, önümüzdeki günlerde diğer hatların araçlarını da bu çalışma içerisine katmaya çalışacağım süre kısıtı nedeni ile ancak bu ikisini yetiştirebildim.

Resim

Resim
En son Esat tarafından 20 Eki Çrş, 2010 13:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 22 Nis Sal, 2008 16:13

OOOOOOO bunlar çok güzel harika :lol: gerçekten muhteşem bravo :D

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 22 Nis Sal, 2008 21:07

Ulaşım A.Ş bunların Metalden maketlerinide yapsa uygun bir üçretede satsa çok ğüzel olur.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Nis Sal, 2008 21:29

Metal maket bence pek iyi değil neden dersen daha çok makam ya da mevkiye verilecek bir hediye ver koy masasına unutsun :) aslında yolcular ve bu işin meraklıları için araçların plastik maketlerini yaptırmak lazım ki hem adetli yaptırılabilsin hemde daha çok alıcı bulsun tabii İstanbul Ulaşım A.Ş. bu tip mamüllerin satışını yapabilirmi ticari olarak buna bir engel varmı bilemiyorum ama plastik maket yaptırma konusunu da metal maket konusuda zaten araştırmamız içinde var üzerinde çalışmalar devam ediyor.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 22 Nis Sal, 2008 23:09

Plastik maket katmerli tereyağı olur tabi (HO) 1/87 ölçeğine küçültmek gerek.Olmayacak şey değil hadi gayret :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Nis Sal, 2008 23:12

:) Zaten en büyük problemlerden biri benim bu 1/87 ve 1/43 olaylarını çözmem sanırım, basit mantık ile ben aracın 87 de 1 i kadar olduğunu anlıyorum ama elime alıp bakınca sanki bana 870 de 1 i gibi geliyor :D bu konuyu bir açıklığa kavuşturalım üstat bu konunun piri sensin yardımını bekliyorum.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 24 May Cmt, 2008 16:14

Resim
Bremen mızıkacıları :P
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 May Cmt, 2008 16:47

Kemal abi patlatmışsın espriyi :) Bremen mızıkacıları he :) Bu arada yeni üyemiz namı değer zehir77 ki ismini en kısa zamanda öğrenip ismi ile hitap edeceğiz, ilginç bir bilgi ile bu başlığı açmış kağıt modelcilik benim çocukluktan beri o zamanlar Milliyet gazetenin verdiği ev maketleri ve Yeşilyurt havacılık müzesinden satın aldığım uçak ve helikopter maketleri nedeni ile ilgilendiğim Allah vergisi el becerimiz ile yapmaya çalıştığımız bir şey aslında çokta üzerine eğilmemiştim ama son dönemde yaptığımız çalışmaların işe yarar olduğuna inanıyorum bu konuda site olarak bir takım çalışmalar yapabiliriz, zehir77 nin özel isteği olan basılabilir ölçekli olarak yayınlamak için bir şeyler yapalım :D

Ben rahat duramadım yine araçları tanıtayım bari altta Avusturya Graz kentinde kullanılan Bombardier in hafif raylı Flexity ailesinden Outlook modelinin bir versiyonu, %100 alçak tabanlı, bu Graz daki eski kentte en iyi performans için tasarlanmış bir araç 27 m uzunluk ve 4 körük ile 2,2 metre genişlik ile iyi bir kurp dönüş çapı vardır (aslında İstanbul' un da ihtiyacı bu tip çok körüklü araçlardır ya neyse)

Resim

Ortada gördüğünüz malum Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattında kullanılan Bombardier Flexity ailesi Swift modelinin bir versiyonu, aynı tip araçlar Avrupa da başka kentlerde de kullanılıyor, 29,7 m uzunluk 2,62 genişlik.

Resim

En üstteki horoz da Fransa dan bir model Kemal abi hangi kentten olduğunu söylerse bilgilerini bulabiliriz ya da maketin altında varmı dikkat etmedim :) maket işyerinde duruyorda :lol:

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

Re: kağıt model

Mesaj gönderen özgürata » 24 May Cmt, 2008 20:46

[quote="zehir77"]kendi çalışmalarımdan bağzılarını sizlerle paylaşmak isterim ancak nasıl fotoraf yollanıcağını tam çözemedim bu sistem umarım işe yarar

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

eveet çok teşekkürler

Mesaj gönderen özgürata » 24 May Cmt, 2008 20:54

bu kağıt modelcilik merakı bendede çocukluk yıllarında milliyetin verdiği kağıt modellerle başladı zamanla bu noktalara geldim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

yükledim fakat bi tuhaf oldu hayırlısı.. saygılarımla

Not: Ben düzeltmiştim tekrar eski haline almışsınız, düzenleye girerseniz nasıl yüklemeniz gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz resimleri peşi sıra yüklemeyin sayfalar yana doğru açılır, kolay gelsin. - Esat -
En son özgürata tarafından 24 May Cmt, 2008 20:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 May Cmt, 2008 20:54

Çok başarılı çalışmalar özellikle Citaro yu ve o yandan görünen mavi beyaz otobüsü çok beğendim :) tebrikler elinize sağlık. Otobüsler ile pek ilgili değilim ama görsellerde çok başarılı geldi bana, sanırım görselleri de siz çizdiniz?

“Harita-Broşür-Efemera-Maket-Model” sayfasına dön