tr-RS.25 » Ülkemiz Raylı Sistem Haritaları

emrenmert

Re: tr-RS.25 » Ülkemiz Raylı Sistem Haritaları

Mesaj gönderen emrenmert » 03 May Çrş, 2017 22:25

Gaziantep de ilk kez harita yayınladı:

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr766/emr ... 132650.jpg

*Haritanın fotoğrafını çekip wowturkey'e yükleyen de benim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 May Prş, 2017 07:06

Arkadaşlar paylaşımlarınız için teşekkürler. Bir not, bunlara harita demek biraz yanlış aslında, İstanbul' un haritası da dahil olmak üzere tamamı şema, sadece İstanbul' un haritası biraz daha coğrafik şekilden esinleniyor, ama Antep ya da Bursa nın yaptıkları sadece şema olarak adlandırılabilir, benim de kolayıma geliyor ve harita diyorum, sadece bilgi vermek istedim :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 May Prş, 2017 14:47

Abi, haklısın, zaten bir önceki sayfaya eklediğim İzmir'inki haritadan ziyade bildiğin gravür :)

Tramvay hattı civarını resmetmişler :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 May Prş, 2017 15:31

Engin Y yazdı:Abi, haklısın, zaten bir önceki sayfaya eklediğim İzmir'inki haritadan ziyade bildiğin gravür :)

Tramvay hattı civarını resmetmişler :)
Aslında onu beğendim, yani ağ haritası dediğimiz şema tarzı bir bilgilendirme haritası olmaktan ziyade tanıtım ya da turistik amaçlı geliştirip kullanılabilecek güzel bir iş aslında ama dediğim gibi bu haritaların hepsinin amacı farklı, ben de hepsini harita olarak söylüyor yazıyorum, alışkanlık. Sadece bilgi vermek için yazdım. İstanbul' un da öyle avrupa yakasının bir kısmını gösteren haritası var mesela, illustrasyon bence başarılı.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 01 Eki Pzt, 2018 20:16

Google Haritalar'da toplu taşıma sekmesine bastığınız zaman yurtdışındaki şehirlerde Metro, Tramvay ve Banliyö güzergahlarını gösteriyor. Fakat bu özellik ülkemiz genelinde Ankara metrosu M1 -diğer hatlar ve banliyö hattı hariç-, Bursa Metrosu -tramvay hariç- ve İzmir metro hattını - tramvay ve izban hariç- kapsarken İstanbul'da tamamen devre dışı, Metro hatları bile yok. Bu işlerden anlayan bir arkadaş ya da Metro İstanbul bu soruna bir çözüm bulursa iyi olur. Dünya'nın en büyük şehirlerinden birine bu eksiklik yakışmıyor.

Resim
Almanya, Ruhr bölgesi (Metro, Tramvay ve S-Bahn ağı)

Resim
Ankara (M2,M3,M4 ve B1 eksik)

Resim
İstanbul (Tamamen boş)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 03 Eki Çrş, 2018 08:30

Uğur Bey,

Google Maps'te şu adreste gördüğünüz şekilde arama yapılınca, metro seçeneğini de sunuyor aslında: https://www.google.com/maps/dir/4.Leven ... .03714!3e3

Sizin kastınız hattın bir yol gibi haritada gösterilmesi, ama zaten belli bir bölgeye "zumlayınca" o bölgedeki metro duraklarını M harfiyle gösteriyor..
Çok kullanışlı mı olur, yoksa karayoluyla karışık olunca kafa mı karıştırır, bilemedim..

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 03 Eki Çrş, 2018 08:50

Engin bey ikisi bir arada gösterilmiyor. Ya trafik durumu ya da raylı sistem hatları gösteriliyor.

Ayrıca Bisiklet yolları var da Türkiye'den bahsediyoruz gerçekçi olalım :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eki Çrş, 2018 09:03

iş yerimde yüklediğin resimleri göremiyorum Uğur, bu yüzden bir yorum yapamadım ama bildiğim kadarıyla Engin in gösterdiği gibi hatlar görülebiliyor, kaldı ki verdiğin örneklere baktım, Ankara ya da Almanya da da göremedim, normalde var diye biliyorum çünkü. Yalnız bu yönde bir çalışma da var, hat renkleri ve kodlarının google üzerinde doğru gösterilmesi için fakat google maalesef ülkemize karşı pek mantıklı yaklaşımlar içerisinde değil.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 06 Nis Cmt, 2019 18:55

Kendi başlığı kapalı olduğu için buraya yazıyorum. İstanbul raylı sistem haritasında Yht garı ifadesi sadece Pendikte kullanılıyor. Marmaray açıldığı için bu ünvan :) Söğütlüçeşme'ye geçti. Bir sonraki versiyonunda eklenir umarım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Nis Sal, 2019 09:05

Uğur yazdı:Kendi başlığı kapalı olduğu için buraya yazıyorum. İstanbul raylı sistem haritasında Yht garı ifadesi sadece Pendikte kullanılıyor. Marmaray açıldığı için bu ünvan :) Söğütlüçeşme'ye geçti. Bir sonraki versiyonunda eklenir umarım.
Harita güncellenmiş gördüğüm kadarıyla

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Hector Troas » 28 Ara Cmt, 2019 18:10

Esat 2020 haritası yapar mısın? Şu linkteki tasarıma hayranım, sipariş verebilir miyim :)

http://www.ulasimturkiye.com/dosya/ista ... 013-10.pdf

2-3 versiyonlu yapsan, mesela inşaatı devam edenler ve aşağıdaki yeni etüdlerle birlikte, 2040 optimum vizyonunu içeren farklı renklendirmelerle anlaşılır bir genel panaroma yapsan, vaktin var mı? Çok mu şey istedim?

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ara Pzr, 2019 13:43

vakit bu ara hiç elimde olmayan bir şey, o haritayı ben de beğeniyorum ama kabul ettiremedik, neyse :) önce başka haritaları tamamlamam lazım, bir ara el atmaya çalışırım, söz veremem

“Harita-Broşür-Efemera-Maket-Model” sayfasına dön