bur-HV.07 » Bursa Yenişehir Havalimanı Haberleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: bur-HV.07 » Bursa Yenişehir Havalimanı Haberleri

Mesaj gönderen Esat » 20 Oca Cmt, 2018 09:45

Hocam bu işleri bu kadar önemseyip yazı yazan arkadaşlar otursun ya da parası neyse versinler bir araştırma yaptırtsınlar, Bursa' nın günlük uçuş kapasitesi nedir, ne değildir, sayısal olarak verileri ortaya koysunlar, ben iddia ediyorum Bursa' nın yurt içi uçuş kapasitesinde uçaklar boş gider gelir, sadece yurt dışı uçuşlar için bir potansiyelden söz edilebilir, orada da tekrar söylüyorum işletme maliyetlerini kurtarmayacaksa havayolu şirketleri girmezler doğal olarak, burada doğunun gereksiz yerlerine açılan gereksiz havaalanlarını örnek göstermeyin, onların da bir kısmına karşıydım gereksiz siyasi yatırımlardı.

Bu yazdıklarım Bursa' nın bir havalimanına ihtiyacı yok demek değil ama yapılan söylemler hep kuru gürültü, neden yoookkk, biz de uçmak istiyoruzz seviyesini geçemiyor benim gözümde. :) Bursa ya karşı bir negatif ayrımcılık var mı? Büyük çerçeveden bakınca yok diyemiyorum, otobüs krallığına terk edilmiş, saçma sapan projelerle oyalanan bir kent, sebebi nedir? Siyasi mi? Jeopolitik mi? Bilimsel mi? Burada da bir zahmet lütfedip devlet büyükleri şapkasını önüne koyacak, ha bugüne kadar hangi konuda net bir açıklama oldu ki bu konuda olsun :) o yüzden bu açıklamaları yapmaya Bursalılar Bursalı siyasetçileri zorlamalı, milletvekili seçmiyor musunuz orada?

Eleştiren bir yazı yazmış olsam da, Bursa' nın bu konuda ki eksiği bence bilimsel bir rapor ile ortaya konulmalı ve öyle yüklenilmeli, bu yüzden yazmak gereği hissettim. Sürçü lisan etti isem affola

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 22 Oca Pzt, 2018 17:26

Esat yazdı:Bu yazdıklarım Bursa' nın bir havalimanına ihtiyacı yok demek değil ama yapılan söylemler hep kuru gürültü, neden yoookkk, biz de uçmak istiyoruzz seviyesini geçemiyor benim gözümde. :) Bursa ya karşı bir negatif ayrımcılık var mı? Büyük çerçeveden bakınca yok diyemiyorum, otobüs krallığına terk edilmiş, saçma sapan projelerle oyalanan bir kent, sebebi nedir? Siyasi mi? Jeopolitik mi? Bilimsel mi? Burada da bir zahmet lütfedip devlet büyükleri şapkasını önüne koyacak, ha bugüne kadar hangi konuda net bir açıklama oldu ki bu konuda olsun :) o yüzden bu açıklamaları yapmaya Bursalılar Bursalı siyasetçileri zorlamalı, milletvekili seçmiyor musunuz orada?
Bir Bursa'lı olarak, garip durumu ortaya koymaya çalıştım. Aslında Bursa gerek kent merkezi, gerek ise Uludağ, İznik, Mudanya - Tirilye gibi çevre tarihi ve turistik potansiyelini ortaya koyamadığı için olması gerekenden çok çok az seviyede bir turist - ziyaretçinin tercihini sağlayabiliyor. Bursa Sanayi ve Ticaret Odalarının, turist potansiyelini arttırma yönünde çalışmaları var. İzliyoruz ama şimdiye kadar bir başarı elde edilemedi.

Buna ek olarak 2000'lı yılların başında Sabiha Gökçen HL'nin, beklenen ilgiyi görmemesinin yarattığı etkiler de unutulmadı. Pegasus'un, Sabiha Gökçen'de başlattığı atılım ile bu Havalimanı kabuğunu yırttı. 2009 yılında şu anda kullanılan Terminal açıldı. 2015 yılında itibaren'de Yolcu sayısı açısından Türkiye'nin 2.ci Havalimanı oldu.

Sabiha Gökçen HL, 2.ci Pistin, tamamlanmasından sonra, İstanbul 3.cü HL'nin şehrin daha kuzeyine taşınması ve metro ağının da şimdilik olmaması nedeni ile çok daha büyük bir atılım yaparak, sadece İstanbul şehir içi yolcusu içinde tercih nedeni ile 3.HL'ye ciddi bir rakip olacaktır.

Gerek THY gerek ise Özel Hava Yolları bunu uzun vade de statejik değerlendirir ise, Bursa YHT hattı da açılır ve Yenişehir HL'ye çevre illerden ulaşım kolaylığı sağlanır ise, Yenişehir HL, sadece Bursa değil, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Sakarya yolcularını da toplayan bir uçuş Merkezi haline gelebilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Oca Pzt, 2018 18:36

Hocam, kişisel bazda ya da Bursa ölçeğinde baktığımız da söyledikleriniz doğru zaten, böyle bir karşıtlık dile getirmek istemedim, siz yazıyorsunuz, yerel gazetede yazıyorlar ama yetmiyor, yetmiyor. Kişisel şikayetler, söylemler olarak kalıyor, sadece daha iyi sunumlar ya da ne bileyim şikayetler üretmek gerektiğini söylemek istiyorum.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 23 Oca Sal, 2018 09:57

Yapılması gereken belli. Öyle her yere havalimanı açılamaz o biraz hayalciliğe giriyor ama Bursanın tam göbeğinde inşa edilecek Tren garından Sabiha Gökçen'e inşa edilecek bir hızlı tren hattıdır bu sorunun çözümü. Karayolu 118 Km'miş. 120 Km bir hızlı tren hattı inşa edildiği düşünülürse 250 Km olan işletme hızıyla 30-45 dakikada Bursa'dan havalimanı. Bu hayalin önündeki en büyük engel İzmit körfezi oraya bir kez daha bir Mühendislik eseri köprü inşa edilmesi gerekecek. Ama bir de şöyle düşünün bu Sabiha Gökçen Bursa hattı tek başına olmayacak. İnşa edilirse İstanbul-İzmir hattının bir fazı olacak.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 24 Oca Çrş, 2018 08:05

Uğur yazdı:Bu hayalin önündeki en büyük engel İzmit körfezi oraya bir kez daha bir Mühendislik eseri köprü inşa edilmesi gerekecek. Ama bir de şöyle düşünün bu Sabiha Gökçen Bursa hattı tek başına olmayacak. İnşa edilirse İstanbul-İzmir hattının bir fazı olacak.
Osmangazi Köprüsünden Tren Hattı geçirilsin diye zamanında konuşuldu ama proje yapımı esnasında bu öneriler maalesef dikkate alınmadı. Köprü altından da Tren Hattı geçirilebilirdi tıpkı Kopenhag - Malmö arasındaki Öresund Köprüsü gibi. Şimdi, sağ elimiz ile sol kulağın tutulması misali, Bursa'dan YHT ile İstanbul'a gidecekler önce doğuya Osmaneli'ye gidecekler ve oradan Ankara - İstanbul YHT'ye aktarma olunacak herhalde..

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 25 Oca Prş, 2018 00:35

Osmangazi Köprüsü o yükü taşıyamazdı. Tıpkı Çanakkale Köprüsü gibi. Bir köprüden karayolu geçirmek için 1 lira gerekiyorsa Demiryolu 5 lira istiyor. Şimdi daha dar açıklıklı çok ayaklı bir köprü inşa edilirse muhtemelen daha verimli bir yatırım olur.

Resim Böyle bir şey yani

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 25 Oca Prş, 2018 11:49

tünelle geçmek çok mu zor yahu?
koy iki ya da 4 TBM, kazsınlar bitsin bu iş.
abuk subuk şeylere para harcanıyor,
bir zahmet Bursa'yla İstanbul'u da bağlayıversinler.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 25 Oca Prş, 2018 12:59

Fay hattını tam olarak dik kesiyor öyle bir tünel. O yüzden ayaklı bir yapı şart.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 30 Mar Cmt, 2019 17:43

Bursa Yenişehir HL, beklenen uçuş trafiği her ne kadar yakalayamasa da, yeni adımlar atılmıyor değil..

1. AnadoluJet, Bursa ile Gaziantep’i buluşturmaya başladı. Bu şekilde, Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Muş, Trabzon, Diyarbakır, Ankara ve Erzurum’a direkt uçuş gerçekleştiren AnadoluJet, 13 Mart tarihi itibarıyla Gaziantep’i de Bursa’dan direkt uçtuğu şehirler arasına ekledi..

2. BTSO'nun kurduğu Lojistik AŞ ile Yenişehir Uluslararası Havalimanı, 12 Mart'ta uluslararası kargo taşımacılığına açıldı..

http://www.aeroportist.com/mng-havayoll ... recek.html

“Hava Yolları” sayfasına dön