eu-L.49 » Amsterdam-Paris Karayolu

berkay10

eu-L.49 » Amsterdam-Paris Karayolu

Mesaj gönderen berkay10 » 04 Tem Prş, 2013 12:46

Ağustos ayında istanbuldan franfurta incem.Franfurttan amsterdam'a araba ile gideceğim.Amsterdam dan paris e geçeceğim.Amsterdam-paris karayolu ücretli mi ?ücretliyse bedava karayolu :) var mı ?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Tem Prş, 2013 16:59

Pazartesi günü Amsterdam-Paris trenini kullandım, oldukça rahat ve hızlıydı. Bileti şimdiden alırsanız, hem Frankfurt-Amsterdam arasında hem de Amsterdam-Paris arasında karayolundan çok daha ucuza ve çok daha hızlı gidebilirsiniz. Neden karayolunu kullanmak istiyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Tem Prş, 2013 19:45

Fransa’da otoyollar hep paralıdır, bir kaç istisna hariç. Belçika’yı unuttum, Hollanda’yı bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Tem Prş, 2013 09:14

Normal devlet yollarini kullanabilirsiniz ama bunun icin iyi bir navigasyon cihazina ihtiyaciniz olabilir ya da harita okumayi iyi biliyorsaniz yine gidebilirsiniz. Orada karayolunu bir sefer otobüs ile kullandim cok bilgi sahibi degilim ama dogal olarak devlet yollari yani ücretsiz yollar yolculuk sürelerinizi uzatabilir, bence riske degmez.

Bu arada Almanca bir kaynakta okudugum kadari ile otomobil ile Fransa' da 100 km icin 5 € civarinda bir ücret oldugu bunun disinda bazi sInIr gecislerinde parali bölümler oldugu bunun 3,80 € tuttugu yaziyor, eger Mont Blanc gibi dag gecislerindeki tuneller kullanilacaksa bunun bedeli de 32 € imis.

http://www.kfz-auskunft.de/info/autobah ... Frankreich
En son Esat tarafından 11 Tem Prş, 2013 09:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Tem Prş, 2013 09:17

Bilhassa o yollarda sonsuz dolambaçlı yol (Kreisverkehr) var.

berkay10

Mesaj gönderen berkay10 » 11 Tem Prş, 2013 12:05

cevaplarınız için teşekkürler

berkay10

Mesaj gönderen berkay10 » 11 Tem Prş, 2013 12:06

engin Bey 10 günlük araba kiraldık franfurt airporttan alıcaz

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Tem Prş, 2013 12:15

Almanya’da genelde levhalar anlaşılır, yani Almanca bilmeyen de simgeleri anlar. Fransa bu konuda çok farklı. Çok kelime kullanırlar! Yani, biraz Fransızca bilmek şart, yoksa yollarda problem olabilir. Öyle zırt pırt Rappel mapel falan gibi komutalar yazarlar. O açıdan da çok fazla karayollardan gezmeyi tavsiye etmem. Ek Belçikalılar otomobil kullanmasını pek bilmezler, seksenlere kadar mı ne (?) ehliyet sistemi yoktu. Ona göre sollayıp geçtikten sonra cart diye burnun dibine geri çekiyorlar. Acaip bir şey. Almanya–Galler turu bu konuda çok ilginç bir trafik kültürü seyahatiydi. Modern Almanya, ulusal anarşik Fransa, kaotik Lüksemburg, taşdevri Belçika ve sonra medenîötesi İngiltere. İngiliz trafiğine bayıldım, öyle kibar ki bunlar, akıl almaz. Ters yön olduğundan, Canterbury’de ilk dolambaçlı kavşağıma fark etmeden birden girdiğimde, korna yok, düdük yok, herkes frenliyor, gülümsüyor (Ayı Almanlar/Avrupalılar adaya geldi yine) … öf! :-)

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

AMS-PAR

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 14 Tem Pzr, 2013 13:36

Amsterdam - Paris arasındaki en kısa yol 500km tamamı otoyol olup hız kısıtlamalarına uyulursa dinlenmeler hariç, normal trafikte beş buçuk saat sürer.

Amsterdam dan Utrecht/Den Haag yönüne çıkıp, daha sonra Gorinchem/Breda yönüne devam edip Roosendal hizasında Antwerpen (Anvers)'e çıkılır, Anvers'de de Brugge/Gent/St. Niklaas yolu ile Fransa'ya Lille'den girilir.

Anvers'den sonra E17 üzerinde Lille ifadesini pek aramayın tabelalarda flaman dilinden Rysel ya da Rijsel yazar. Bir de Lille'le yaklaşırken ağır vasıtalar için önerilen A21 tuzağına düşmeyin, E17'yi bırakmadan Lille'E kadar gidin.

Lille Paris arası için A1 otoyolu en çabuğudur. Vaktim çok geze geze gitmek istiyorum derseniz alternatif Devlet Yolları var tatil döneminde, hele hele ilk defa bu güzergahı geçiyorsanız tavsiye etmem. A1 yaklaşık iki saat, diğer yollar 5 saate yakın sürer, otoyola 15,70€ nakit ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz, giriş gişesinden aldığınız bileti çıkışta otomatik gişede okutup kart ile öderken sistem şifre sormaz, A1 üstündeki tüm otomatlar ingilizce de konuşur. Nakit gişesine de kart ile ödeyebilirsiniz.

Bu yolun en azından Paris - Anvers arasını çok kez yaptım, deneyimler oradan kazanılma :D

Iyi yolculuklar...

Kemal ÇEVİK

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Tem Pzr, 2013 17:18

Sanırım sitemizde bu konu ile ilgili en doğru cevabı verebilecek kişi Kemal Çevik ağabeyimizdi ;) teşekkürler.

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön