bur-HV.01 » Bursa - İstanbul Deniz Uçağı Projesi

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

bur-HV.01 » Bursa - İstanbul Deniz Uçağı

Mesaj gönderen Esat » 10 Oca Prş, 2013 17:41

Bursa Belediyesi şehirlerarası yolculuklarda atak yapmak istiyor, bende geçen yolculuğumda açıkçası İstanbul'un Bursa'ya bu kadar uzak olduğunu yeni farkettim. Otobüs ile 25 liraya varıyorsunuz ama 4 saatiniz geçiyor, bunun büyük kısmı İstanbul içinde harcanıyor belki ama yine de ciddi bir süre. Bursa Belediyesinin projeleri pek otobüsleri vuracak gibi değil bence ama yine de bir şeyler deniyorlar. Şimdi ki proje ise Gemlik ten İstanbul'a deniz uçağı ile yolcu taşımak, Başkan 100 TL karşılığında yapılacak yolculuğun 15-16 dk. gibi süreceğini ve buna da en kısa sürede başlayacaklarını belirtmiş. Bence garip bir fikir ve proje ama yolcu bulur diye düşünüyorum.

http://gundem.milliyet.com.tr/15-dakika ... efault.htm
Ayrıca deniz uçağı seferleri konusunda hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Altepe, “BUDO’nun seferlerine başlamasından sonra deniz uçağı seferlerini de Gemlik’te başlatacağız. 100 TL bilet fiyatıyla 15-16 dakikada vatandaşlarımız İstanbul’da olacak. Havaalanına kadar gitmeye gerek kalmayacak. İstanbul’un her noktasına ulaşılabilecek” dedi.
En son Esat tarafından 02 Nis Sal, 2013 20:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 10 Oca Prş, 2013 21:48

İlk etapta ilgi olur mu bilmem ama zamanla bu sistem tutar gibi. Bugünlerde zaman çok önemli bir şey onun için 20 dakika da Gemlik'ten İstanbul'a ulaşmak paha biçilmez bir şey ki bu iki şehir arasında günü birlik gelip giden insan sayısı çok fazla. Bakalım seferler bir başlasın bakalım ortaya nasıl bir sonuç çıkacak merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Sea Bird ile Gemlik - Haliç

Mesaj gönderen Kamil16 » 07 Mar Prş, 2013 21:58

Tamam uçak Haliçe inecek ama binmek için Gemliğe gitmek gerekiyor. Uzun vadeli olması zor. 8)

Oysa aynı mesafe ile Yenişehir Havalimanına gidilebilir. Yenişehir HL - Atatürk HL arasında sabah akşam düzenli sefer yapmak isteyen bir babayiğit çıkmadı henüz.

İstanbul'a YHT ile gitmek hiçbir zaman cazip olamayacak. Çünkü yapılan hat ile sol elin ile sağ kulağını tutuyorsun. 8)

Hala bir şans var. Bursa'ya yazık oluyor. 8)

http://www.olay.com.tr/haber/bursa-bolg ... 45036.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Mar Prş, 2013 22:08

İstanbul - Bursa gibi kısa bir mesafede uçak kaldırılması da yazık aslında, içeriğine tam vakıf olmamak ile birlikte pekçok ülke ulaşım yönetimleri bile bu mesafelerde demiryolunu (hızlı olmasa bile) havayoluna tercih eder diye düşünüyorum. Havayolu her açıdan demiryoluna göre daha zararlı, yani deniz uçağı ile kıyas yapmıyorum burada normal bildiğimiz anlamdaki yolcu uçaklarını kast ederek yazıyorum bunu. Avrupa'da ülkeler arasındaki trafikte bile uçak yolculuğuna darbe vurmuş demiryolu çözümleri var.

Tekrar yazayım Bursa'nın bir havalimanı olmasın demiyorum, muhakkak olmalı ama bu ne Bursa-İstanbul ne de Bursa-Ankara gibi mesafeler için bir çözüm olmaz, kaldı ki doğru bir YHT şebekesi olursa Bursa-Antalya için dahi anlamsız geliyor bana.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 09 Mar Cmt, 2013 11:38

DENİZ KUŞU GEMLİK’TEN HAVALANDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları zincirinin en önemli halkalarından biri olan deniz uçağı, Haliç ile Gemlik arasında deneme uçuşlarına devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, test uçuşları kapsamında Gemlik’e gelen deniz uçağı ile Haliç’e gitti.

Bursa’nın her alanda ulaşılabilir bir kent olması hedefi doğrultusunda kent içi ulaşımın yanında deniz otobüsleri ile şehirlerarası ulaşımda da yeni bir dönem başlatan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Gemlik ile İstanbul Haliç’i deniz uçağı ile birbirine bağlıyor. Geçtiğimiz yıl Haliç’ten Türkiye’nin 4 noktasına deniz uçağı ile hizmet vermeye başlayan SEABİRD Havayolları Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kürşad Arusan ile şirket pilotlarının Gemlik’te yaptıkları incelemenin ardından olumlu görüş bildirmesi üzerine başlatılan çalışmalar tamamlandı. İstanbul – Gemlik deniz uçağı seferlerinde Gemlik’teki yer hizmetlerinin verileceği limandaki binalar modernize edildi ve deniz uçağının yanaşacağı özel iskele yapıldı. Bir yandan son prosedürler devam ederken, diğer taraftan da test uçuşları başladı. Başkan Altepe, önceki gün başlayan test uçuşlarına bizzat katılarak, Gemlik’ten İstanbul’a gitti.

Ulaşım yelpazesi genişliyor
İstanbul’dan gelen uçağı, Gemlik Limanı’nda özel olarak hazırlanan iskelede karşılayan Başkan Altepe ve beraberindeki Gemlik Belediyesi Başkan Vekili Refik Yılmaz, uçakla gelen Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’dan devam eden prosedürler hakkında bilgi aldı. Bursa’nın her açıdan ulaşılabilir bir kent olması amacıyla bu dönem ulaşım yelpazesini oldukça genişlettiklerini dile getiren Başkan Altepe, deniz uçağı seferleri ile İstanbul’a ulaşımı 15-20 dakikaya indirdiklerini söyledi. Günümüz rekabet koşullarında zamanla yarışan sanayicilerin artık dakikalar içinde İstanbul’un merkezinde olma imkanına kavuşacağını kaydeden Başkan Altepe, “İstanbul 14 milyona ulaşan nüfusu ile Bursa için de önemli bir fırsat. Bursa’yı İstanbulların gelip, dinlenebileceği, nefes alabileceği bir kent olarak planlıyoruz. Bunun için de öncelikle ulaşımın kolay olması gerekiyor. Mudanya’dan başlattığımız BUDO seferleri bu açıdan önemli eksiği giderdi. Deniz uçağı seferlerimiz ile iki kent arasındaki mesafeyi iyice kısalttık. Şimdiden Gemlik’e ve Bursa’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.
Başkan Altepe, uçuşla ilgili resmi prosedürlerin tamamlanma aşamasına geldiğini bir hafta sonra normal uçuşların başlayabileceğini de sözlerine ekledi.
http://www.bursa.bel.tr/deniz-kusu-geml ... ber/12770/

NOT: Görseller ve video kaynak linkinde mevcut.

Seferler tahmini 18 Mart gibi başlıyacak sanırım. Bu arada kişi başı bilet fiyatları 100TL olacak. Gemlik'te ki limana ulaşmak için Burulaş sefer düzenleyecek ama şuan için tam olarak nereden kalkacağı ve nasıl bir araç olacağı belli değil.

Bu arada iş çevrelerinden aldığım duyumlara göre bu seferler tutacak gibi. Çünkü kiminle bu konu hakkında konuşsam yarım saatte İstanbul'a ulaşma fikri herkese iyi geliyor. 100TL başlangıç için biraz pahalı bulunuyor ama BBB bu uçaklardan alıp fiyatları 70TL yaparsa kimse durduramaz diye tepkilerde alıyorum. İş çevrelerinden bu tür yorumlar almak güzel ve projenin devamlılığı açısından güzel.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Mar Cmt, 2013 16:31

Talep muhakkak olur, 100 lira büyük paramıdır bana göre evet, ama mesela sırf denemek için bile binilebilir :) iş adamlarıda sürekli kullanır belki de, hava şartlarında imkanları nedir deniz uçaklarının bilmiyorum gerçi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Mar Cmt, 2013 21:55

Resmi seferler 1 Nisan da başlayacakmış

http://www.haber7.com/guncel/haber/1005 ... -18-dakika
Seferler, haftanın her günü karşılıklı iki tur olarak planlandı. Buna göre, Haliç'te Kadir Has Üniversitesi Caddesi'ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri'nin yanındaki iskeleden ilk uçuş, 1 Nisan'da saat 08.30 ve aynı gün ikinci tur ise saat 18.00'de yapılacak. Gemlik Limanı'ndan uçuşlar da sabah saat 09.15, akşam ise saat 18.45 olarak belirlendi. Sadece 1 Nisan'da ilk gün olması nedeniyle Gemlik'ten ilk uçuş saat 11.00'de gerçekleştirilecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Nis Sal, 2013 20:31

1 Nisan itibari ile işletme başladığı için bu başlık kilitlenmiştir, konu aşağıdaki linkten takip edilecektir.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=1112

Kilitli

“Hava Yolları” sayfasına dön